umyvanie podlahy

Ekologické čistenie pre zdravší domov: Praktické tipy na výber prírodných čističov

Ekologické pracie a čistiace prostriedky sú šetrné k materiálom, sú tiež vhodnou alternatívou do domácnosti s malými deťmi a pre alergikov. Navyše patria medzi udržateľné riešenia, ktoré majú veľký význam aj pre prírodu. Ak neviete, ako si z nich vybrať, poradíme vám.

Skontrolujte zloženie

Prvým krokom pri výbere ekologických čistiacich prostriedkov by mala byť kontrola ich zloženia. Vďaka tomu si budete môcť byť istí, že to, čo o nich propaguje marketing, je naozaj pravda. Mali by sa v nich nachádzať len nezávadné, výlučne prírodné a samovoľne biologicky odbúrateľné látky. Prítomnosť akýchkoľvek umelých toxických chemikálií je varovným znakom neekologického produktu. O tých najčastejšie využívaných, na ktoré si je potrebné dať pozor, píšeme nižšie.

Zamerajte sa na certifikované produkty

Vyhovujúce zloženie nie je vždy 100 % zárukou EKO čistiaceho prostriedku. Tým sa môže stať len produkt, ktorý počas celého svojho životného cyklu nijako neškodí prírode ani človeku. Musí obsahovať len biologicky odbúrateľné látky, ktoré pochádzajú z udržateľných a obnoviteľných zdrojov. Ani počas výroby, ani počas používania nesmie predstavovať žiadnu hrozbu pre človeka a prostredie. 

To isté platí o obale. Ten by mal byť kompletne rozložiteľný a vyrobený z bio plastu. Príkladom môže byť napríklad BIO-PE (Green polyethylen), ktorý sa vyrába z odpadu vznikajúceho pri výrobe cukru z cukrovej trstiny. Neobsahuje preto ani kvapku ropy.

Certifikát o pôvode

Skutočné EKO prostriedky majú certifikát o ich kvalite a pôvode. Okrem toho nesmú byť testované na zvieratách ani obsahovať GMO (geneticky upravené organizmy). Preto na nich nájdete tiež označenie VEGAN. Chýbať nesmie ani dermatologické testovanie — ekologické čistiace prostriedky sú hypoalergénne. Testované by mali byť tiež na obsah niklu, kobaltu a chrómu. Všetky certifikáty, ktorými produkt disponuje, musia byť vydané dôveryhodnou a nezávislou organizáciou.

Vyhnite sa nebezpečným chemikáliám

V bežných prostriedkoch na čistenie bielizne a povrchov v domácnosti sa často nachádzajú fosfáty, perboáty, chlór či iné bielidlá a chemické látky. Tieto látky síce dokonale odstránia všetky nečistoty, no pre človeka sú nebezpečné. Celý prací cyklus ich z oblečenia nedokáže kompletne odstrániť, a tak často nepriaznivo pôsobia na pokožku. Výsledkom sú podráždenia kože a tiež iné alergické reakcie. 

Ešte väčšiu hrozbu však predstavujú pre životné prostredie. Často obsahujú fosfáty, ktoré nie sú schopné zachytiť ani čističky odpadových vôd. Tieto pre človeka aj prírodu škodlivé látky tak potom putujú do prírodných vôd, kde prispievajú k tvorbe toxických silíc. 

cistenie okien
Zdroj: Pexels.com / Andrea Piacquadio

Pozor na perboáty a chlór

Inou, podobnou chemickou látkou sú perboáty. Ide o populárne a často používané bielidlo, ktoré vo vyšších koncentráciách predstavuje vážnu hrozbu. V lacnejších pracích géloch a práškoch nájdete tiež chlór. Jeho dráždivé účinky na dýchacie cesty a pokožku sú známe asi každému. A rovnako ako pre človeka, predstavuje chlór hrozbu aj pre životné prostredie.

Pri výbere čistiacich a pracích prostriedkov sa preto zamerajte na to, aby neobsahovali ani jednu z týchto dráždivých chemikálií. Namiesto toho by sa nich mali nachádzať prírodné a pre človeka nezávadné riešenia.

Zvážte výrobu vlastných čističov

Pokiaľ máte čas a chuť, môžete si ekologický prací prostriedok vyrobiť sami doma. Budete tak mať absolútnu kontrolu nad jeho zložením, bude cenovo dostupný a vhodný pre alergikov. Samotný postup nie je vôbec komplikovaný, potrebovať budete len niekoľko základných surovín.

Ako prvé sa pozrieme na prípravu domáceho pracieho gélu. Potrebovať budete 250 g mydla na pranie. To môže byť už nastrúhané alebo v celku. Ďalej si pripravte 250 g sódy na pranie. Pozor, nemýľte si sódu bikarbónu so sódou na pranie, ide o dve úplne odlišné zlúčeniny. Nakoniec ešte budete potrebovať 10 l vody, veľkú 12 l nádobu a esenciálne oleje. Tie nie sú nevyhnutné, no dodajú opranej bielizni príjemnú vôňu.

Do väčšej nádoby nalejte 5 l vriacej vody. Následne pridajte nastrúhané mydlo a za občasného miešania nechajte úplne rozpustiť. Ďalším krokom je pridanie zvyšných 5 litrov vriacej vody. Potom, za stáleho miešania nasypte do zmesi sódu na pranie. Takto pripravený prací gél nechajte 24 hodín odstáť a občas premiešajte. Zmes bude postupne tuhnúť až získa gélovú/slizovitú konzistenciu. Skladujte vedľa práčky, mimo dosahu detí. Na jedno pranie použite približne 200 až 300 ml gélu, v závislosti od stupňa znečistenia. Pridať môžete aj niekoľko kvapiek vybraného esenciálneho oleja.

Domáci ekologický prášok na pranie

Podobne ako prací gél si môžete doma pripraviť ekologický prací prášok. Na jeho výrobu budete potrebovať 1 kg pracej sódy, 100 g mydla, veľkú misu a varechu na premiešanie. Postup je veľmi jednoduchý – v mise zmiešate praciu sódu s nastrúhaným mydlom. Miešajte opatrne, aby ste nerozvírili sódu do vzduchu a omylom ju nevdýchli. Na dýchacie cesty totiž pôsobí dráždivo. Zmes potom presypte do väčšej uzatvárateľnej nádoby.

Pozrite si recenzie a skúsenosti ostatných používateľov

Nič nie je presvedčivejšie ako odporúčanie priateľa alebo iného blízkeho človeka. To isté platí aj o recenziách spotrebiteľov, ktorí daný produkt pred vami vyskúšali. Ak máte pochybnosti alebo sa neviete rozhodnúť, pozrite si jeho hodnotenie. To spolu s komentármi vám napovie, či je prací prostriedok naozaj tým, čo o sebe propaguje. A ak sa jeho vlastnosti v recenziách potvrdia, môžete si byť istí, že naplní vaše očakávania.

5/5 - (4 votes)

Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *